Slovensko Maďarsko

Slovensko

Na první cestu s naší Šalinou odjíždíme z Babic se zpožděním podle hesla „nespěcháme“. Trasa vede přes Chřiby směr Slovensko. Slovenské hranice překračujeme ve Starém Hrozenkově a po vedlejších silnicích pokračujeme do Maďarska.Blíží se večer, tak asi 3 km před Banskou Štiavnicí odbočíme na lesní cestu a po výjezdu z lesa objevíme krásné, romantické místo na první bivak.

Ráno v Banské Štiavnici koupíme pár věcí, které jsme zapomněli a po poledni překračujeme maďarské hranice přes přechod Slovenské Ďarmohy. 

Maďarsko

Maďarsko rozhodně není jenom zemí nížin a nedozírných rovin. Nejvyšší hory Maďarska tvoří pohoří Mátra, kde se nachází i nejvyšší hora Kékes s nadmořskou výškou 1014 m n. Doslova její název znamená „namodralý“, do češtiny se někdy překládá jako Modrá hora či Modravý vrch. Až téměř na vrchol vede asfaltová silnice. Nejvyšší bod tvoří kámen obarvený národními barvami. Od kamene se zástupy výletníků pohybují mezi stánky se suvenýry, restaurací a televizní věží. První noc, po výstupu na Kekes trošku pršelo, ale ráno se počasí umoudřilo, a tak nám na zřícenině hradu Sivok byla jen trochu zima.Na východní straně pohoří Mátra nad údolím řeky Tarna se na 296 metrů vysokém Hradním vrchu vypíná impozantní zřícenina hradu Sirok (maďarsky Siroki Vár). V kryté opravené části hradu se nachází menší muzeum. Dějiny pevnosti se datují od časů Arpádovců. Měl bránit vpádu Turků. V podzemí je dodnes zachovalý spletitý systém kasemat. V blízkosti hradu stojí zajímavé 6-8 metrů vysoké skalní útvary Mnich a Jeptiška.


Bukové hory nebo Bukové vrchy, maďarsky Bükk je krasové pohoří umístěné mezi historickým městem Eger a průmyslovým Miskolcem. Jeho centrální část, kterou tvoří vápencová plošina, protíná silnice, která vystupuje do výšky asi 750 metrů. Název pohoří pravděpodobně pochází od slova „buk“ (maďarsky bükkfa) a odkazuje na velké zastoupení listnatých stromů ve zdejších rozlehlých lesích. Bükk je druhým nejvyšším maďarským pohořím, po sousední Mátře.
V Maďarsko jsme projeli za necelé tři dny.  Bukové hory jsme pouze projeli a mířili se vykoupat do termálních lázní u Miskolce, byla sobota a parkoviště přeplněné, tak jsme teplou koupel raději oželeli a pokračovali dál k hranicím Rumunska. Přespali jsme nedaleko Debrecenu u jezera Vekeri.