Kolem Baltu 2021

Na několik let odkládanou cestu na sever jsme vyrazili poslední červnový den ráno. Itinerář obsahoval okruh kolem Baltu, tedy Polsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Norsko a Švédsko, Dánsko a zpáteční cestu přes Německo a Polsko. Předpokládaný návrat někdy v polovině října nám počasí změnilo na 18.září. Tentokrát jsme necestovali sami, ale na část cesty se k nám přidal soused Milda se svými dvěma spolucestujícími Michalem a Dankou v Buchance. Koronová pandemie ještě nezmizela, ale podmínky pro cestování se v létě výrazně zlepšily. Certifikát o očkování po nás vyžadovali pouze po vylodění z trajektu do Finska a potom na norských hranicích. V některých státech nosili lidé roušky v obchodech.

Projeli jsme devět zemí, ujeli 13 214 km s průměrnou spotřebou 12 litrů na 100 km. Za 1 582 litrů nafty jsme zaplatili v přepočtu 40 684 Kč. Také jsme hodně chodili. Prošli jsme 18 treků s celkovou délkou 167 km a nastoupali tak celkem 8 800 výškových metrů. V pěti zemích jsme vystoupili na nejvyšší vrcholy. Vezli jsme sebou nafukovací kanoi a projeli několik říčních úseků ve Finsku.

I když je sever Evropy docela chladný a větrný, přesto nás uchvátil svou neporušenou přírodou, zvláště podzimními barvami a vstřícností k cestovatelům

Klikni na vlajku a můžeš číst

Polsko

Litva

Lotyšsko

Estonsko

Finsko

Norsko sever

Norsko jih

Švédsko

Dánsko

Z Dánska do Babic